CineMonsteR


https://cinemonster.ucoz.net/

CineMonsteR - collection of the most rare and scandal films of world cinema.
WELCOME!


 

Sunday, November 6, 2016

Sojky v hlave / Flausen im Kopf. 1984.

Sojky v hlave / Flausen im Kopf. 1984.
 Чехословацкий фильм о проблемах взросления - Мато не хочет играть в футбол как велит ему отец, он предпочитает рыбалку вместе со своим другом. А ещё по соседству живёт симпатичная одноклассница с которой он мечтает сбежать из дома...
CZ. Děti na prahu puberty bývají citlivější i vznětlivější, objevují se první milostná okouzlení i zklamání v lásce. Jsou jim protivné rodičovské rady, zejména pak otcovo očekávání, že půjdou v jejich stopách. V tomto případě se mladičký chlapec marně snaží otce přesvědčit, že vysněný fotbalista z něho nebude. Zaujme stylizace do lyrické polohy, která do příběhu vnáší ozvláštnění, chce se tak přiblížit dětskému vnímání.
EN. A story of a small-town boy growing up in love and despair and family troubles that make him take on a critical attitude towards his surroundings. Mato does not fulfill his father's wish for devoting his free time to playing soccer. Mato enjoys fishing with his friend Robo much more. He dreams of his schoolmate Terka and of an adventurous run-away from home.
Режиссер: Juraj Lihosit.
В ролях: Branislav Mišík, Juraj Kukura, Stano Dančiak, Jitka Zelenohorská, Viliam Polónyi, Miro Noga, Dagmar Sanitrová, Elena Podzámska.
Чехословакия, 1984.
Язык: словацкий, без перевода.
Download Sojky v hlave / Flausen im Kopf.
Sojky v hlave / Flausen im Kopf. 1984.
Sojky v hlave / Flausen im Kopf. 1984.


No comments:

Post a Comment