CineMonsteR


https://cinemaparadiso.mybb.rocks/

CineMonsteR - collection of the most rare and scandal films of world cinema.
WELCOME!


 

Sunday, January 27, 2019

Panny i wdowy / Maidens and Widows. 1991. Episode 3.

Panny i wdowy / Maidens and Widows. 1991. Episode 3.
Serial opowiada o stu latach polskiej historii z punktu widzenia kobiet, tytułowych panien i wdów. Akcja serialu zaczyna się w roku 1863, a kończy na początku lat 90. XX w. Telewidz śledzi dzieje pięciu dam, wywodzących się z zamożnej rodziny ziemiańskiej o wiele mówiącym nazwisku.
Epicka opowieść o stu latach polskiej historii z punktu widzenia kobiet, tytułowych panien i wdów. Akcja serialu (równolegle powstał też film pod tym samym tytułem) zaczyna się pod koniec powstania styczniowego, a kończy współcześnie. Na tle burzliwych dziejowych zawieruch reżyser opowiada o dziejach pięciu dam, wywodzących się z zamożnej rodziny ziemiańskiej o wiele mówiącym nazwisku Lechickich. W trakcie realizacji filmu autorka scenariusza, znana pisarka Maria Nurowska rozpoczęła pracę nad książką pod tym samym tytułem. Niebawem doszło też do poważnych różnic artystycznych między nią a reżyserem Januszem Zaorskim. Ich owocem były rozliczne polemiki prasowe, które prócz zaakcentowania stanowisk obu stron przysporzyły też filmowi i książce reklamy.
Episode 3:
Zakochaną w rosyjskim nauczycielu Susanne umierająca matka zmusza do zerwania z nim. Odtąd Susanne żyje w Lechicach samotnie. Nieznajoma kobieta przywozi jej z Syberii małą Karolinkę, córkę Karoliny i Edwarda. Karolina studiuje na Sorbonie. W niepodległej Polsce jest lewicującym adwokatem. Wraz z kochankiem Andrzejem broni przed sądem komunistów. Porwana na ulicy przez narodowców, zostaje kochanką jednego z nich, Jana. Rodzi bliźniaki. Endecka grupa Jana morduje Andrzeja. Na jego pogrzebie Karolina głośno wskazuje morderców i zostaje przez nich zastrzelona. Jan wpada w obłęd.
Director: Janusz Zaorski.
Cast:  Maja Komorowska, Katarzyna Figura, Ewa Dalkowska, Maria Gladkowska, Joanna Szczepkowska, Andrzej Zaorski, Jan Nowicki, Wladyslaw Kowalski, Artur Zmijewski, Wojciech Wysocki.
Poland, 1991.
Language: Polish, Russian.
Download Panny i wdowy / Maidens and Widows. 1991. Episode 3.
Panny i wdowy / Maidens and Widows. 1991. Episode 3.
Panny i wdowy / Maidens and Widows. 1991. Episode 3.

No comments:

Post a Comment